MDF7-10S-2.54DSA(56)
Buy MDF7-10S-2.54DSA(56) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MDF7-10S-2.54DSA(56)
Manufacturer Hirose
Description CONN RECEPT 10POS SINGLE TIN
Data sheet
Voltage Rating:250VAC
Series:MDF7
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:547-0038-8-56
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.197" (5.00mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Current Rating:3A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)