MDF7-11P-2.54DS(55)
Hirose
MDF7-11P-2.54DS(55)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDF7-11P-2.54DS(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MDF7-11P-2.54DS(55)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 11POS 2.54MM
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:MDF7
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:547-0166-8-55
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:11
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.157" (4.00mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Mating:0.292" (7.42mm)