MC78M12CTG
onsemi
MC78M12CTG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC78M12CTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC78M12CTG
Manufacturer onsemi
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38241 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:TO-220AB
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:80dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MC78M12CTGOS
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA TO-220AB
Current - Output:500mA