MC78M12CDTG
onsemi
MC78M12CDTG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC78M12CDTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC78M12CDTG
Manufacturer onsemi
Description Linear Voltage Regulator, 500 mA, 5 to 24 V, High PSRR, Positive Vout: 12 V; TJ = 0 to +125C
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 62597 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:80dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MC78M12CDTG-ND
MC78M12CDTGOS
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA DPAK
Current - Output:500mA