MC78M12CDTXM
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
MC78M12CDTXM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC78M12CDTXM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC78M12CDTXM
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):2V @ 500mA (Typ)
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:D-Pak
Series:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:80dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA D-Pak
Current - Quiescent (Iq):6mA
Current - Output:500mA