MAL225957101E3
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAL225957101E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAL225957101E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAL225957101E3 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | 100F 450V 22X30MM 105C 3000H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.87 | $5.287 | $3.995 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $3.29 | $3.055 | $3.044 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 450V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Series: | 259 PHM-SI |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 870mA @ 100Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.305A @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Other Names: | BC5041 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 760 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.12 Ohm @ 100Hz |
| Detailed Description: | 100µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.12 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 100µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAL225957101E3, use the request quote form to request MAL225957101E3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAL225957101E3.The price and lead time for MAL225957101E3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAL225957101E3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

