M55342E06B66B5R
IRC / TT Electronics
M55342E06B66B5R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342E06B66B5R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342E06B66B5R
Manufacturer TT Electronics/IRC
Description RES SMD 66.5KOHM 0.1% 0.15W 0805
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:R (0.01%)
Voltage - Working:0.15W
Voltage - Breakdown:0805
Thickness (Max):±25ppm/°C
Size / Dimension:0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0705
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:1217-1201-2
1217-1201-2-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:M55342E06B66B5R
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
Features:Military, Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:66.5k Ohm ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Moisture Resistant Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%