M55342E06B665AR
TT Electronics
M55342E06B665AR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M55342E06B665AR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M55342E06B665AR
Manufacturer TT Electronics
Description RES SMD 665 OHM 0.1% 0.15W 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 266 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Resistance:665 Ohms
Power (Watts):0.15W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1217-1199-1
1217-1199-1-MIL
PFC-W0805R-07-6650-B-2186
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:665 Ohms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Moisture Resistant Thin Film