LZ4-00DB00-0000
LED Engin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LZ4-00DB00-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LZ4-00DB00-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LZ4-00DB00-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | LED Engin |
| Description | LED EMITTER BLUE 460NM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $57.037 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 460nm (457nm ~ 463nm) |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.25V |
| Viewing Angle: | 110° |
| Thermal Resistance of Package: | 1.1°C/W |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2828 (7070 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 2900mW (2000mW ~ 3800mW) |
| Detailed Description: | LED Lighting Color - Blue 460nm (457nm ~ 463nm) 2828 (7070 Metric) |
| Current - Test: | 700mA |
| Current - Max: | 1A |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LZ4-00DB00-0000, use the request quote form to request LZ4-00DB00-0000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LZ4-00DB00-0000.The price and lead time for LZ4-00DB00-0000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LZ4-00DB00-0000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

