LZ4-00B208-0000
LED Engin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LZ4-00B208-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LZ4-00B208-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LZ4-00B208-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | LED Engin |
| Description | LED EMITTER BLUE 455NM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 750 pcs | 1250 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.818 | $6.249 | $6.045 | $5.909 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 455nm (450nm ~ 460nm) |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 12.8V |
| Viewing Angle: | 100° |
| Thermal Resistance of Package: | 2.8°C/W |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2828 (7070 Metric) |
| Other Names: | 1537-1094-2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 18 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.154" (3.90mm) |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 161 lm (93 lm ~ 228 lm) |
| Detailed Description: | LED Lighting Color - Blue 455nm (450nm ~ 460nm) 2828 (7070 Metric) |
| Current - Test: | 700mA |
| Current - Max: | 1A |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LZ4-00B208-0000, use the request quote form to request LZ4-00B208-0000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LZ4-00B208-0000.The price and lead time for LZ4-00B208-0000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LZ4-00B208-0000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

