LQP18MN56NG02D
Murata Electronics
LQP18MN56NG02D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LQP18MN56NG02D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LQP18MN56NG02D
Manufacturer Murata Electronics
Description FIXED IND 56NH 50MA 3.4 OHM SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Type:Thick Film
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings:-
Q @ Freq:17 @ 300MHz
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:490-12787-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:300MHz
Inductance:56nH
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Frequency - Self Resonant:1GHz
Detailed Description:56nH Unshielded Thick Film Inductor 50mA 3.4 Ohm Max 0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR):3.4 Ohm Max
Current Rating:50mA