LM4940TSX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4940TSX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4940TSX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4940TSX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC AMP AUDIO PWR 6W STER TO263-9 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.687 | $1.422 | $1.351 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-9 |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-10 (9 Leads + Tab) |
| Output Type: | 2-Channel (Stereo) |
| Other Names: | LM4940TSX LM4940TSX-ND LM4940TSX/NOPBTR LM4940TSXNOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 6W x 2 @ 4 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description: | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB DDPAK/TO-263-9 |
| Base Part Number: | LM4940 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4940TSX/NOPB, use the request quote form to request LM4940TSX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4940TSX/NOPB.The price and lead time for LM4940TSX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4940TSX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
