LM4938MHX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4938MHX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4938MHX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4938MHX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Audio Amp Headphone/Speaker 2-CH Stereo 2.2W Class-AB 28-Pin TSSOP EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.965 | $0.871 | $0.786 | $0.769 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 28-HTSSOP |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones |
| Other Names: | 296-38136-6 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 2.2W x 2 @ 3 Ohm; 92mW x 2 @ 32 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Bass Boost, Depop, Mute, Shutdown, Thermal Protection, Volume Control |
| Detailed Description: | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4938MHX/NOPB, use the request quote form to request LM4938MHX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4938MHX/NOPB.The price and lead time for LM4938MHX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4938MHX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
