LASW6391MELC45
Buy LASW6391MELC45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LASW6391MELC45
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP IN
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LAS
Ripple Current @ Low Frequency:1.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.495A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:390µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF