LASW6151MELA35
Buy LASW6151MELA35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LASW6151MELA35
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP IN
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LAS
Ripple Current @ Low Frequency:820mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:943mA @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:150µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF