L78L33ABZ-AP
Buy L78L33ABZ-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L78L33ABZ-AP
Manufacturer STMicroelectronics
Description Standard Regulator Pos 3.3V 0.1A 3-Pin TO-92 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 44075 pcs
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:TO-92-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
PSRR:49dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-7287-3
L78L33ABZ-AP-ND
L78L33ABZAP
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:38 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA TO-92-3
Current - Supply (Max):6mA
Current - Quiescent (Iq):5.5mA
Current - Output:100mA