L78L24CD-TR
STMicroelectronics
L78L24CD-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L78L24CD-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L78L24CD-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description L78L Series 100 mA 24 V Positive Voltage Regulator Surface Mount SOIC-8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 54087 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):24V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):40V
Supplier Device Package:8-SO
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:37dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-7284-2
L78L24CD-TR-ND
L78L24CDTR
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 24V 100mA 8-SO
Current - Supply (Max):6mA
Current - Quiescent (Iq):5.5mA
Current - Output:100mA