L78L33ABUTR
STMicroelectronics
L78L33ABUTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L78L33ABUTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L78L33ABUTR
Manufacturer STMicroelectronics
Description L78L Series 100 mA 3.3 V Positive Voltage Regulator Surface Mount SOT-89
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33592 pcs
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:SOT-89-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-243AA
PSRR:49dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-7286-2
L78L33ABUTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-89-3
Current - Supply (Max):6mA
Current - Quiescent (Iq):5.5mA
Current - Output:100mA