L6R24D-240-C8
Curtis Industries
L6R24D-240-C8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6R24D-240-C8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L6R24D-240-C8
Manufacturer Curtis Industries
Description 24W DESK-TOP POWER SUPPLY- ITE -
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 359 pcs
Reference Price
Data sheet
Weight:0.309 lb (140.0g)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.62" L x 1.79" W x 1.08" H (91.9mm x 45.4mm x 27.5mm)
Series:Tri-Mag®, L6R24D (24W)
Region Utilized:International
Power (Watts):24W
Polarization:-
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
Other Names:364-1289
L6R24D-240
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:24V 24W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1A
Cord Length:59" (1.50m)