L6R24-240
Curtis Industries
L6R24-240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6R24-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L6R24-240
Manufacturer Curtis Industries
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 256 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.80" L x 1.70" W x 1.30" H (71.1mm x 43.2mm x 33.0mm)
Series:Tri-Mag®, L6R24 (24W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):24W
Polarization:-
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Other Names:364-1277
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Input Type:Fixed Blade
Input Connector:NEMA 1-15P
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI
Detailed Description:24V 24W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):1A
Cord Length:59" (1.50m)