IPN80R1K2P7ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPN80R1K2P7ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPN80R1K2P7ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPN80R1K2P7ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description COOLMOS P7 800V SOT-223
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 80µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-SOT223
Series:CoolMOS™ P7
RoHS Status:RoHS Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.2 Ohm @ 1.7A, 10V
Power Dissipation (Max):6.8W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SOT-223-3
Other Names:IPN80R1K2P7ATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:300pF @ 500V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:11nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):800V
Detailed Description:N-Channel 800V 4.5A (Tc) 6.8W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.5A (Tc)