IPN70R750P7SATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPN70R750P7SATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPN70R750P7SATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPN70R750P7SATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description COOLMOS P7 700V SOT-223
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 70µA
Vgs (Max):±16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-SOT223
Series:CoolMOS™ P7
RoHS Status:RoHS Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs:750 mOhm @ 1.4A, 10V
Power Dissipation (Max):6.7W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SOT-223-3
Other Names:IPN70R750P7SATMA1CT
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:306pF @ 400V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.3nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):700V
Detailed Description:N-Channel 700V 6.5A (Tc) 6.7W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6.5A (Tc)