IPN70R2K1CEATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPN70R2K1CEATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPN70R2K1CEATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPN70R2K1CEATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CHANNEL 750V 4A SOT223
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 70µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-SOT223
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.1 Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max):5W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-223-3
Other Names:SP001664860
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:163pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.8nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):750V
Detailed Description:N-Channel 750V 4A (Tc) 5W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)