IPN70R1K5CEATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPN70R1K5CEATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPN70R1K5CEATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPN70R1K5CEATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET NCH 700V 5.4A SOT223
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 100µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-SOT223
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.5 Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max):5W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:SOT-223-3
Other Names:IPN70R1K5CEATMA1DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:225pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10.5nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:Super Junction
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):700V
Detailed Description:N-Channel 700V 5.4A (Tc) 5W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:5.4A (Tc)