IPG20N06S4L26ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPG20N06S4L26ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPG20N06S4L26ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPG20N06S4L26ATMA1
Manufacturer Infineon
Description 60V, Dual N-Ch, 26 m? max, Automotive MOSFET, dual SS08 (5x6), OptiMOS?-T2, PG-TDSON-8, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33968 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 10µA
Supplier Device Package:PG-TDSON-8-4
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:26 mOhm @ 17A, 10V
Power - Max:33W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:IPG20N06S4L26ATMA1TR
SP000705588
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1430pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20nC @ 10V
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 60V 20A 33W Surface Mount PG-TDSON-8-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20A