IHLP5050FDER6R8M01
Vishay Precision Group
IHLP5050FDER6R8M01
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHLP5050FDER6R8M01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHLP5050FDER6R8M01
Manufacturer Vishay
Description IHLP5050FD-01 Series WireWound SMD Inductor w/ Metal Core; 6.8 uH +/-20%
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19423 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Molded
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Shielding:Shielded
Series:IHLP-5050FD-01
Ratings:-
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:6.8µH Shielded Molded Inductor 11.5A 14 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):14 mOhm Max
Current Rating:11.5A
Current - Saturation:16.5A