IHLP5050FDER1R2M01
Vishay Precision Group
IHLP5050FDER1R2M01
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHLP5050FDER1R2M01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHLP5050FDER1R2M01
Manufacturer Vishay
Description IHLP5050FD-01 WireWound SMDinductor w/ MetalCore; 1.2 uH +/-20%WireWound 30A Idc
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 21461 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Molded
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Shielding:Shielded
Series:IHLP-5050FD-01
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:541-4214-2
IHLP5050FDER1R2M01-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1.2µH
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1.2µH Shielded Molded Inductor 30A 2.5 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):2.5 mOhm Max
Current Rating:30A
Current - Saturation:48A