HW0450830000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HW0450830000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HW0450830000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
(In US Dollars)
3040 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:9-10mm
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:12-26 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:-
Termination Style:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series:HW
Screw Size:-
Positions Per Level:4
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.200" (5.08mm)
Packaging:Bulk
Other Names:HW04508300J0G
HW04508300J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:4
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.591" (15.00mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Detailed Description:4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:10A