HW04505200J0G
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HW04505200J0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HW04505200J0G
Manufacturer Amphenol FCI
Description TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:12-26 AWG
Wire Gauge or Range - Coaxial:-
Voltage - UL:10A
Voltage - IEC:-
Voltage - DC Spark Over (Nom):Phosphor Bronze
Type Attributes:-
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:Tin
Termination Style:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Terminal - Width:1
Series:HW
RoHS Status:Bulk
Plug Wire Entry:-
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:4
Number of Conductors:0.200" (5.08mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Part Number:HW04505200J0G
Header Orientation:4
Front Panel Wire Connection:-
Filter Type:300V
Features:Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Expanded Description:4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:-
Contact Tail Length:9-10mm
Contact Mating Finish:180°
Contact Finish - Mating:0.591" (15.00mm)