HSDL-4420
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4420 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4420 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSDL-4420 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago |
| Description | Infrared Emitting Diodes Polyled Emitter, T/R , Gullwing |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.99 | $0.77 | $0.638 | $0.55 | $0.484 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.418 | $0.33 | $0.308 | $0.297 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 875nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V |
| Viewing Angle: | 24° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 9mW/sr @ 50mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 516-1263 HSDL4420 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 875nm 1.5V 100mA 9mW/sr @ 50mA 24° Axial |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSDL-4420, use the request quote form to request HSDL-4420 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSDL-4420.The price and lead time for HSDL-4420 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSDL-4420.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

