HSDL-4261-A01
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4261-A01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4261-A01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSDL-4261-A01 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 870nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.4V |
| Viewing Angle: | 26° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 36mW/sr @ 20mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 870nm 1.4V 100mA 36mW/sr @ 20mA 26° Radial |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSDL-4261-A01, use the request quote form to request HSDL-4261-A01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSDL-4261-A01.The price and lead time for HSDL-4261-A01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSDL-4261-A01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

