HSDL-4400#011
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4400#011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4400#011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSDL-4400#011 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | HSDL-4400 Series 110 Non-Diffused 100 mA Subminiature Flat IR Emitter SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.261 | $0.235 | $0.212 | $0.208 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 875nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V |
| Viewing Angle: | 110° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 1mW/sr @ 50mA |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2-SMD, Gull Wing |
| Other Names: | 160-1915-1 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 875nm 1.5V 100mA 1mW/sr @ 50mA 110° 2-SMD, Gull Wing |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSDL-4400#011, use the request quote form to request HSDL-4400#011 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSDL-4400#011.The price and lead time for HSDL-4400#011 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSDL-4400#011.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

