HSDL-4251
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4251 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4251 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSDL-4251 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | 870 nm 100 mA Through Hole High-Power T-13/4 5 mm AlGaAs Infrared Lamp |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.24 | $0.216 | $0.195 | $0.191 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 870nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.4V |
| Viewing Angle: | 30° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 56mW/sr @ 100mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | T 1 3/4 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 870nm 1.4V 100mA 56mW/sr @ 100mA 30° T 1 3/4 |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSDL-4251, use the request quote form to request HSDL-4251 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSDL-4251.The price and lead time for HSDL-4251 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSDL-4251.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

