HSDL-4220
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4220 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSDL-4220 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSDL-4220 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | HSDL-4220 Series 5 mm 30 Clear 500 mA 875 nm TS AIGaAs Infrared Lamp T-1 3/4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.396 | $0.357 | $0.322 | $0.315 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 875nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V |
| Viewing Angle: | 30° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 22mW/sr @ 50mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | T 1 3/4 |
| Other Names: | 516-1261 HSDL4220 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 875nm 1.5V 100mA 22mW/sr @ 50mA 30° T 1 3/4 |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSDL-4220, use the request quote form to request HSDL-4220 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSDL-4220.The price and lead time for HSDL-4220 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSDL-4220.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

