HPK600K5000R
Electro-Films (EFI) / Vishay
HPK600K5000R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPK600K5000R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HPK600K5000R
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 5K OHM 10% 600W
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Series:HPK600
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):600W
Packaging:Bulk
Package / Case:Box
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5 kOhms ±10% 600W Wirewound Chassis Mount Resistor