HPK600K10000R
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HPK600K10000R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HPK600K10000R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HPK600K10000R |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 10K OHM 10% 600W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Size / Dimension: | 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm) |
| Series: | HPK600 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Power (Watts): | 600W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Box |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | M4 Threaded |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.280" (32.50mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 10 kOhms ±10% 600W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Epoxy Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HPK600K10000R, use the request quote form to request HPK600K10000R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HPK600K10000R.The price and lead time for HPK600K10000R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HPK600K10000R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


