HIF3H-10DB-2.54DS(71)
Hirose
HIF3H-10DB-2.54DS(71)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF3H-10DB-2.54DS(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3H-10DB-2.54DS(71)
Manufacturer Hirose
Description CONN SOCKET 10POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 419 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:300VAC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:HIF3H
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Other Names:618-0141-0-71
H123861
HIF3H-10DB-2.54DS(71)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.236" (6.00mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:-
Detailed Description:10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Current Rating:3A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)