HIF3H-12PB-2.54DSA(71)
Hirose
HIF3H-12PB-2.54DSA(71)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF3H-12PB-2.54DSA(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3H-12PB-2.54DSA(71)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 12POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs225 pcs
Data sheet
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:HIF3H
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:0.591" (15.00mm)
Other Names:H123865
HIF3H-12PB-2.54DSA(71)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.177" (4.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.138" (3.50mm)
Contact Length - Mating:0.276" (7.00mm)