HIF3H-10D-2.54DSA
Buy HIF3H-10D-2.54DSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF3H-10D-2.54DSA
Manufacturer Hirose
Description CONN SOCKET 10POS 2.54MM
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:300VAC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:HIF3H
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:618-0001-0-00
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.374" (9.50mm)
Insulation Color:-
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:-
Detailed Description:10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole
Current Rating:3A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)