HIF2E-60D-2.54RB
Buy HIF2E-60D-2.54RB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF2E-60D-2.54RB
Manufacturer Hirose
Description CONN HOUSING 60POS 2.54MM
Data sheet
Wire Gauge:28 AWG
Series:HIF2E
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:561-0610-2-00
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:60
Features:-
Detailed Description:60 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC 28 AWG Through Hole
Cable Termination:IDC
Cable Pitch:0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:0.100" (2.54mm)