HIF2E-40D-2.54RB
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HIF2E-40D-2.54RB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HIF2E-40D-2.54RB
Manufacturer Hirose
Description CONN HOUSING 40POS 2.54MM DUAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:28 AWG
Series:HIF2E
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC 28 AWG Through Hole
Contact Finish Thickness:-
Contact Finish:Gold
Connector Type:Ribbon Cable, DIP Header
Color:Black
Cable Termination:IDC
Cable Pitch:0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:0.100" (2.54mm)