HGTG18N120BN
onsemi
HGTG18N120BN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HGTG18N120BN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HGTG18N120BN
Manufacturer onsemi
Description Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 54A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Rail
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5674 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 18A
Test Condition:960V, 18A, 3 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:23ns/170ns
Switching Energy:800µJ (on), 1.8mJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Power - Max:390W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:NPT
Gate Charge:165nC
Detailed Description:IGBT NPT 1200V 54A 390W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):165A
Current - Collector (Ic) (Max):54A