HGT1S7N60C3DS9A
Harris
HGT1S7N60C3DS9A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HGT1S7N60C3DS9A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. HGT1S7N60C3DS9A
Manufacturer Harris
Description 14A, 600V, Ufs N-channel Igbt W/
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19997 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 7A
Test Condition:480V, 7A, 50 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:-
Switching Energy:165µJ (on), 600µJ (off)
Supplier Device Package:TO-263AB
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):37ns
Power - Max:60W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:23nC
Detailed Description:IGBT 600V 14A 60W Surface Mount TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm):56A
Current - Collector (Ic) (Max):14A