GT.75X152C2
HellermannTyton
GT.75X152C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GT.75X152C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GT.75X152C2
Manufacturer HellermannTyton
Description GRIP TIE 15X.75" RED
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Hook and Loop - Tie
Width:0.750" (19.05mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:-
Packaging:100 per Pkg
Other Names:1436-1403
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyethylene Hook, Polyamide Loop
Length - Approximate:15.00"
Length - Actual:1.250' (381.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:Hook and Loop - Tie Red 3.88" (98.55mm) 0.750" (19.05mm) 50 lbs (22.68 kg) 1.250' (381.00mm)
Color:Red
Bundle Diameter:3.88" (98.55mm)