GT.75X150C2
HellermannTyton
GT.75X150C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GT.75X150C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GT.75X150C2
Manufacturer HellermannTyton
Description GRIP TIE 15X.75" BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 300 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Hook and Loop - Tie
Width:0.750" (19.05mm)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Series:-
Packaging:100 per Pkg
Other Names:1436-1402
GT.75X15
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyethylene Hook, Polyamide Loop
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Length - Approximate:15.00"
Length - Actual:1.250' (381.00mm)
Features:-
Detailed Description:Hook and Loop - Tie Black 3.88" (98.55mm) 0.750" (19.05mm) 50 lbs (22.68 kg) 1.250' (381.00mm)
Color:Black
Bundle Diameter:3.88" (98.55mm)