FVTS05R2E300R0JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVTS05R2E300R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVTS05R2E300R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVTS05R2E300R0JE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 300 OHM 5% 5W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.85 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm) |
| Series: | FVTS |
| Resistance: | 300 Ohms |
| Power (Watts): | 5W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Other Names: | FVTS-5-300 FVTS05R2E300R0JE-ND FVTS5-300 FVTS53005 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Combo Leads |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 300 Ohms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVTS05R2E300R0JE, use the request quote form to request FVTS05R2E300R0JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVTS05R2E300R0JE.The price and lead time for FVTS05R2E300R0JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVTS05R2E300R0JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
