FVTS05R2E1K200JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FVTS05R2E1K200JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVTS05R2E1K200JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FVTS05R2E1K200JE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 5W
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Series:FVTS
Resistance:1.2 kOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:FVTS-5-1.2K
FVTS05R2E1K200JE-ND
FVTS5-1.2K
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Combo Leads
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1.2 kOhms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor