FVT16020E30R00JE
Buy FVT16020E30R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FVT16020E30R00JE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 30 OHM 5% 175W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Series:FVT
Resistance:30 Ohms
Power (Watts):175W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:FVT16020E30R00JE-ND
FVTJ-160-30
Q5771835
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:30 Ohms ±5% 175W Wirewound Chassis Mount Resistor