FVT16020E30R00JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVT16020E30R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVT16020E30R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVT16020E30R00JE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 30 OHM 5% 175W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 50 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $14.025 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm) |
| Series: | FVT |
| Resistance: | 30 Ohms |
| Power (Watts): | 175W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Other Names: | FVT16020E30R00JE-ND FVTJ-160-30 Q5771835 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 30 Ohms ±5% 175W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVT16020E30R00JE, use the request quote form to request FVT16020E30R00JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVT16020E30R00JE.The price and lead time for FVT16020E30R00JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVT16020E30R00JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

