FVT05006E500R0JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVT05006E500R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVT05006E500R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVT05006E500R0JE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 500 OHM 5% 50W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.05 | $5.67 | $5.292 | $4.662 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $4.032 | $3.654 | $3.402 | $3.15 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm) |
| Series: | FVT |
| Resistance: | 500 Ohms |
| Power (Watts): | 50W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Other Names: | FVT-50-500 FVT05006E500R0JE-ND FVT50-500 FVT505005 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 500 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVT05006E500R0JE, use the request quote form to request FVT05006E500R0JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVT05006E500R0JE.The price and lead time for FVT05006E500R0JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVT05006E500R0JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
