FVT01005E12K00JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVT01005E12K00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVT01005E12K00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVT01005E12K00JE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 12K OHM 5% 12W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.313 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.313" Dia x 1.750" L (7.95mm x 44.45mm) |
| Series: | FVT |
| Resistance: | 12 kOhms |
| Power (Watts): | 12W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Other Names: | FVT01005E12K00JE-ND FVT10-12K Q836312 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 12 kOhms ±5% 12W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVT01005E12K00JE, use the request quote form to request FVT01005E12K00JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVT01005E12K00JE.The price and lead time for FVT01005E12K00JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVT01005E12K00JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
